WADY WZROKU

Prezbiopia

Prezbiopia zwykle pojawia się u osób około 40 roku życia. Obraz obiektów położynych blisko staje się niewyraźny, zwłaszcza podczas czytania lub pracy przy komputerze. Prezbiopia pojawia się nawet jeśli wcześniej nie miałeś żadnych problemów ze wzrokiem.

Objawy

Osoby u których rozwija się prezbiopia często zauważają, że np. podczas czytania muszą odsuwać książkę/gazetę na całą długość rąk, żeby lepiej widzieć.

Co powoduje prezbiopię?

Prezbiopia spowodowana jest utratą elastyczności przez soczewki, co ma związek z wiekiem.

Jak korygować prezbiopię?

Najpopularniejszym sposobem korekcji prezbiopii sa soczewki progresywne, oferujące stopniowe, łagodne przejście pomiędzy mocą korekcyjną do dali, a mocą do bliży.

Nadwzroczność

Osoby z nadwzrocznością mają problem ze skupianiem wzroku na obiektach znajdujących się blisko, natomiast bardzo dobrze widzą obiekty położone daleko.

Co jest przyczyną nadwzroczności?

Fizycznie gałka oczna jest zbyt krótka, co powoduje, że promienie świetlne skupiają się za siatkówką. Większość dzieci rodzi się z nadwzrocznością, po czym wada ta ustępuje w momencie naturalnego wzrostu gałki ocznej.

Jak korygować nadwzroczność?

Nadwzroczność może być korygowana soczewkapi wypukłymi, oznaczanymi znakiem (+). Jeżeli na Twojej recepcie znajduje się wartość ze znakiem (+), np. +2.50, to znaczy że jesteś dalekowidzem.

Krótkowzroczność

Osoby z krótkowzrocznością mają trudność z ostrym widzeniem obiektów w dali, natomiast dobrze widzą obiekty znajdujące się blisko.

Co jest przyczyną krótkowzroczności?

Fizycznie, gałka oczna jest zbyt długa i zbyt mocno ogniskuje, skupiając promienie świetlne przed siatkówką. W efekcie, przy patrzeniu na obiekty znajdujące się daleko, powstaje rozmyty, niewyraźny obraz. Krótkowzroczność może być dziedziczna i zwykle pojawia się w dzieciństwie. Może też ustabilizować się na pewnym poziomie, bądź też postępować z wiekiem.

Objawy

Osoby z krótkowzrocznością często cierpią na bóle głowy i odczuwają zmęczenie oczu (czesto je mrużą, żeby widzieć lepiej), zwłaszcza podczas jazdy samochodem.

Jak korygować krótkowzroczność?

Krótkowzroczność może być korygowana poprzez noszenie soczewek wklęsłych. Jeśli jesteś krótkowidzem, na recepcie moc soczewki będzie poprzedzona znakiem (-), np. -1.00. Im wyższa wartość, tym mocniejsze soczewki/korekcja.

Astygmatyzm

Astygmatyzm jest popularną wadą refrakcji, często towarzyszącą nadwzroczności lub krótkowzroczności. Podczas gdy łagodny astygmatyzm może nie dawać żadnych objawów, tak już wyższe wartości astygmatyzmu moga być przyczyną nieostrego widzenia, zmęczenia oczu, mrużenia ich lub bólów głowy.

Jak korygować astygmatyzm?
Astygmatyzm można korygować za pomocą soczewek cylindrycznych.

Jeżeli masz astygmatyzm, zapis na Twojej recepcie może składać się z trzech części i wyglądać np. tak: -2.75/ -1.25 x 90

Pierwsza część: Twoja główna, sferyczna korekcja
Druga część: zakres astygmatyzmu w dioptriach
Trzecia część: oś cylindra wymagana aby "zgiąć" wiązkę światła w taki sposób, aby kompensowała kształt rogówki.

PARTNERZY HANDLOWI